CV

FORESTILLINGER / TURNÉ

2022 - Oldschool, Listaleypurin, Færøyene, Regi Absence - Danser
2021 - 2022 - Circus Absence, Dansenett Norge, Regi Jo Strømgren - Danser og koreografi

2021 - Kristiania Magiske Tivolitheater, Regi Monster, NRK - Danser og akrobat 
2019 - Circus Absence, Den Nationale Scene, Regi: Jo Strømgren
2018 - 2019 - Flashdance, Chateau Neuf, Regi: Mattias Carlsson
2018 - 2022 - Norr, da gudene breaket, Den Kulturelle Skolesekken.
2018 - Grease, Chateau Neuf, Regi: Tom Sterri
2017 - 2019 - Oldschool, en battle mot alderdommen, Den Kulturelle Skolesekken.
2017 - Goodfoot, Vinterlysfestivalen, Regi: Daniel Grindeland & Kristian Winther
2016 - Swanlake Reloaded, Dansens hus Stockholm, Europaturné Regi: Fredrik Benke Rydman
2016 - Norr, da gudene breaket, Riksteatret turné, 50 forestillinger i hele Norge
2016 - Oldschool - En battle mot alderdommen. Festspillene i Bergen, Regi: Absence
2015 - Norr, da gudene breaket, Den Nationale Scene, Regi: Absence
2014 - Bakgårdsskatter, Barnas Kulturhus, Regi Andreas Roksvåg og Ane Gjøvåg
2012 - Jungelboken, Nordland Teater Regi: Trond Lie
2011 - 2020 Askeladden På Nye Eventyr, Den Kulturelle Skolesekken. 800+ forestillinger.
2011 -  Askeladden På Nye Eventyr, Den Nationale Scene, Regi: Absence

PRISER / TILDELINGER

2022 - "Årets Danser" - Norges Danseforbund
2022 - Norske Dansekunstneres Profesjonsstipend 
​2022 - Fond For Lyd Og Bilde, Prosjektstøtte "Witch-Hunt"

2021 - Talentstipend, Oslo Kommune
2020 - FFUK Reise & Utviklingsstipend
2019 - Årets danser nominasjon, Norges Danseforbund
2019 - G9alt Stipend
2019 - Solofondet, konseptfilm produksjonsstøtte
2018 - Årets danser nominasjon, Norges Danseforbund
2018 - Kongepokal for prestasjonen under NM
2018 - Fjell, Odda og Eidfjord kommune, konseptfilm produksjonsstøtte
2018 - FFUK Reise & Utviklingsstipend
2018 - Utmerkelse av Fjell Kommune for kulturaktivitet
2017 - FFUK, Produksjonsstøtte, Goodfoot
2017 - Fringe Excellence Award, Fringe Festival Bergen
2016 - FFUK, Produksjonsstøtte, Oldschool
2015 - FFUK Reise & Utviklingsstipend
2014 - Appreciation Letter Kabul University
2014 - Skolesekkprisen, Fylkeskommunen Nord-Trøndelag
2013 - Gullsekken, Årets Beste Produksjon i Den Kulturelle Skolesekken
2012 - G9alt Stipend
2012 - Kulturprisen i Fjell Kommune
2011 - Rampeløkten, Bergen Teaterforening

REKLAME/VIDEO

2022 - Kiwi Reklame - Regi True Stories
2022 - Persecution - Regi Ola Sollie
2022 - Renas - Let´s Get Practical, ONS - Regi Fabel Media

2021 - Skyss reklame, Regi Sebastian Dalseide
2021 - Craft Promo, Regi Scream Media
2021 - Øygarden By Dance, Regi Daniel Grindeland
2021 - Norsk Tipping, Regi Fantefilm
2021 - Norsk Kulturskoleråd X Nordea, Regi Norsk Kulturskoleråd
2021 - Torp Upgrades, Regi Andreas Hem
2021 - Kulturtanken, Regi Vjus Film
2021 - Janteloppet reklame, Regi Expect Films
2020 - RedBull Norge, Regi Daniel
2020 - Kiwi Reklame, Regi True Stories
2019 - Kiwi Reklame, Regi True Stories
2019 - Bama, Regi: Bama
2019 - Stance Elements. Regi: Chaz Bonnar
2018 - FatMoose lookbook, Regi Fat Moose
2018 - Moxy Hotels, Regi Moxy Hotels
2018 - Maxim, Regi Krypton Film
2018 - AJ Produkter, Regi AJ Produkter
2017 - Eplehuset, Regi: Scream Media
2016 - Breathe In Air, Fjellfilmfestivalen.
2016 - The Exit, Kort på Kinokino
2016 - The Nutcracker, reklamevideo, Regi: Fredrik Benke Rydman
2015 - Lær deg å danse, TV2.no, Regi: Fahil Anweri
2013 - Opp Ned, Regi: Pål Øie

TV

2022 - Idrettsgallaen, NRK
2021 - Gode Nyheter, TV2 Nyhetskanalen
2021 - NM i Breaking, NRK
2021 - Dagsrevyen, NRK
2021 - Melodi Grand Prix, Finale, NRK
2021 - Melodi Grand Prix, Delfinale, NRK
2020 - Idrettsgallaen, NRK
2020 - 17. mai, NRK
2019 - Idrettsgallaen, NRK
2018 - Allsang På Grensen, TV2
2018 - NM Veka, NRK
2018 - Kvelden før Kvelden, NRK
2018 - Idrettsgallaen, NRK
2016 - Hovedscenen, NRK
2016 - Senkveld, TV2, Regi: Plan B
2015 - Mitt DanseCrew, TV2, Regi: Anti TV
2015 - God Morgen Norge, TV2
2014 - Norske Talenter, TV2 Regi: Monster Productions
2014 - Sommertid, TV2
2014 - God Morgen Norge, TV2
2014 - Adils Hemmelige dansere, NRK
2014 - Skal Vi Danse, TV2
2013 - Gullruten, TV2
2013 - Idol, TV2 Regi: Monster productions
2012 - Gullruten, TV2

KONKURRANSER

2022 - 1. Plass World Breaking Classic Eastern Europe 2vs2
2022 - 1. Plass Cypher Town Ungarn 1vs1
2022 - 1. Plass The Fall Italia 1vs1
2022 - 1. Plass Head2Head Korea 2vs2
2022 - 12. Plass World Breaking Championship Korea 1vs1
2022 - 8. Plass Unbreakable Breaking Championship Belgia 1vs1
2022 - 2. Plass Bam Rock Sverige 3vs3 
2022 - 3. Plass KingzOfTheStreetz Tyskland 3vs3 
2022 - 2. Plass Arctic Jam Norge 2vs2 
2022 - 14. Plass World Games USA 1vs1 
2022 - 1. Plass Culture Clash California 2vs2

2021 - 1. Plass Uppsala Breaking Battle 2vs2
2021 - 1. Plass Norwegian Break League 1vs1

2021 - 15. Plass World Breaking Championship Frankrike 1vs1
2021 - 1. Plass Battle Of The South Crew Vs Crew
​2021 - 1. Plass NBL Battle Of The South 1vs1 
2021 - 1. Plass Battle Of The South Showcase

2021 - 2. Plass Unbreakable Championship CrewVsCrew
2021 - 1. Plass Arctic Jam 2vs2
2021 - Top 8 RedBull E-Battle 1VS1
2021 - 1. Plass Arctic Jam Scandinavian Qualifier 2VS2
2021 - 9. Plass European Breaking Championship 1VS1
2021 - 1. Plass Ka E HipHop 1VS1
2019 - 1. Plass Battle Bad Sweden 1VS1
2019 - 14. Plass World DanceSports, World Championship 1VS1
2019 - 2. Plass Crazy 8 Battle New York 1VS1
2018 - 1. Norgesmesterskap i breaking 1VS1
2018 - 4. Undisputed World Championship 1VS1
2018: 1. Plass Soul Sessions Extended 1VS1

2018: 3. Plass RedBull E-Battle 1VS1 

2018: 3. Plass International Break It Championship

2016: 1. Plass Battle Of The Vikings 3VS3

2016: 1. Plass Battle Of The Vikings 1VS1

2015: 1. Plass Mitt DanseCrew TV2 (Absence)

2015: 3. Plass RedBull BcOne Western Europe

2015: 1. Plass RedBull BcOne Norway

2015: 2. Plass Pop What You Got International

2015: 2. Plass Armless Battle, Paris

2014: 2. Plass Norske Talenter

2014: 1. Plass RedBull BcOne Norway

2014: 1. Plass Rival Vs Rival, Bergen

2014: 1. Plass RawCircles Europe, Portugal

2014: 1. Plass Just Move It, Gøteborg

2014: 1. Plass Battle Of The South, Kristiansand (Absence)
 
2014: 1. Plass Bangkok Undisputed

2014: 1. Plass RawCircles Scandinavia

2013: 1. Plass Battle Of The South, Kristiansand

2012: 1. Plass Norgesmesterskap i Breaking, Oslo (Absence)
 
2012: 1. Plass RawCircles Scandinavia

2011: 1. Plass Battle Of The South

2009: 2. Plass Norgesmesterskap i breaking (Artos)


WORKSHOPS

2022 - Kulturverksted, Rørvik Skole
2022 - Hersleb Videregående
2022 - Frogn Kommune
2022 - Samsen Kulturhus
2022 - Samnanger Kulturskole
2022 - Nærøysund Kulturskole
2022 - Øygarden Kulturskole
2022 - Toppidrettslinjen, Olympiatoppen Vest-Norge
2022 - Ukrainske flyktninger, gjennom DKS Oslo

2022 - DKS Stavanger, Bergen og Øygarden
2021 - Sommeraktiviteter, Øygarden Kommune
2021 - Uppsala Breaking Camp
2021 - UKM Finnmark, Vadsø & Kautokeino
2021 - Notodden Bok & Blueshuset, sommerworkshop
2012 - 2022 - Den Kulturelle Skolesekken
2020 - Norges Danseforbund, Online Workshop
2020 - Extend Danseskole
2020 - Spotlight
2019 - 2020 - Rørvik Kulturverksted, Rørvik
2020 - Ungdomskulturhuset, Porsgrunn
2019 - Dansens hus, Oslo
2018 - Ufest, Hvaler
2018 - Sommeraktiviteter, Fjell Kommune
2017 - Idrettsfag seminar, Lillehammer
2016 - Break The Floor, Slovakia
2016 - Riksteatret, Norge
2016 - Festivalen, Kvinnherad

2016 - Raw DanceStudio, Trondheim

2016 - Thomas & Harald, Nydalen

2016 - Glasslåven, Hadeland


2016 - Idrettslinjen Lofoten, Leknes

2016 - Ungdomshuset, Gøteborg


2015 - Olympiatoppen, Oslo

2015 - Skiskytterstevne, Fyresdal

2015 - Ekstremsportsveko, Voss

2015 - Idrettsfag seminar, Lillehammer

2015 - UKM, Finnmark

2014 - 2019 - Lærlingsuken, Bergen Kommune
2014 - Kabul, Kabulprosjektet, Den Nationale Scene
2014 - Colombo, Sri Lanka, Rhythm World Dance
2014 - Sirkusskole og barnehjem, Kabul
2014 - 2019 Kulturfestival, Førde
2014 - Sao Paolo, Brasil - Colibri prosjektet
2013 - Olympiatoppen Vest-Norge, Bergen
2011 - NUK+, Festspillene i Nord-Norge, Harstad
M.m

PRESSE

_edited.jpg

DANIEL GRINDELAND ER NORGES BEST BBOY

Over 200 ivrige tilskuere møtte opp da 16 landets fremste breakdansere battlet under verdens mest prestisjefylte b-boy-mesterskap, Red Bull BC One. Med Mehdi Ashtian som vert, og DJ Jebel med ansvar for dansbare beats, nådde stemningen et nivå som utkonkurrerte finalen i UEFA Champions League.
Etter utallige triks, mye svette og røff battling, var det til slutt Daniel Grindeland (20) som imponerte dommerpanelet mest.

BRENNENDE DANIEL I FINALEN

Daniel Grindeland fra dansegruppen Absence Crew hadde lovet å gjøre noe ingen dansere har gjort før. Han satte fyr på føttene mens han breaket. Overraskede dommere reiste seg og applauderte. 

– Du setter faktisk fyr på deg selv, you dirty bastard, utbrøt Bjarte Hjelmeland.

tal_5439434a.jpg
maxresdefault.jpg

SE DEN ELLEVILLE BREAKINGEN AV ABSENCE-DANIEL

I oktober tok Daniel Grindeland fra Absence en solid tredjeplass i Europamesterskapet i breakdance i Madrid, under det såkalte «Red Bull BC One» (to breakere som danser mot hverandre i en dansekamp, der den ene går seirende ut og dermed videre i konkurransen).

– Videoen der Daniel Grindeland, tredjeplass til tross, ble mest ropt på av publikum, har gått fullstendig viral på nettet.

Dansen ble et fristed fra den virkelige verden

I 2024 skal breaking inkluderes i OL, som eneste dansestil på programmet. En av breakerne som hevder seg i toppen, er norske Daniel Grindeland (28), som nylig vant «Årets Danser» hos Norges Danseforbund.
 

– Da breaking ble annonsert som en del av OL, var jeg 26 år. Da tenkte jeg at det er nå jeg må gjøre det, det er nå jeg må satse, forteller danseren.
 

Treningen mot kvalifiseringene er godt i gang, men for gutten fra Sotra har breaking hatt en større betydning enn konkurranser og gode plasseringer.

  

14818134.jpg
cigKHAIg.jpeg

DANIEL FANT TONEN MED GATEBARNA I KABUL

Det tok Norske Talenter-Daniel Grindeland fem sekunder å bli gatebarnas helt og forbilde i den krigstrøtte byen.

– Om jeg kan gjøre noen av disse bare litt gladere, er jeg fornøyd, sier 20-åringen fra Sotra.

– DEN HEFTIGSTE FØLELSEN JEG HAR HAR HATT

Absence vant finalen av «Mitt Dansecrew»

– Vi har det så fantastisk nå, jeg kan ikke beskrive det. Dette var prikken over i-en for oss. Vi har jobbet steinhardt i åtte uker nå, i kveld skal det feires og i morgen blir den første fridagen vår i år, sier en strålende fornøyd Daniel Grindeland til BA etter at seieren var et faktum.

BA87416.jpg